Inne recenzje: "Droga do szczęścia"

„Droga do szczęścia” (2008)
(Revolutionary Road)
Reżyseria: Sam Mendes
wyk. Kate Winslet, Leonardo DiCaprio
4 Złote Globy

Lata 50. Małżeństwo, dwoje dzieci, życie w kolorowym domku na przedmieściu. Gdy zaczynają myśleć o wyrwaniu się z egzystencji, która coraz bardziej ich przytłacza, żona zachodzi w niespodziewaną ciążę. Jak zareaguje mąż? A jak żona?

Ten film to piosenka codzienności, którą znamy wszyscy. On i ona -  uwikłani w obowiązki, już nie czują smaku życia. Przelotny romans przywraca go na kilka chwil. Ale jeszcze im na sobie zależy, więc radość spełnienia chcieliby poczuć wspólnie. Może w Paryżu? On tam kiedyś był i przywiózł mit radosnego życia. Więc tak, wyjadą. Żyją tą nadzieją kilka miesięcy. Ale nie wyjeżdżają, tak samo jak siostry ze sztuki Czechowa nigdy nie pojadą do Moskwy.

Dlaczego?

Żyją jak w klatce w społeczeństwie ustalonych ról: mężczyźni pracują zawodowo, kobiety rodzą, wychowują i gospodarzą w domkach na przedmieściach. Dzielą się z przyjaciółmi myślą o wyjeździe i zamianie ról społecznych: ona będzie pracować, on – znajdzie czas na odnalezienie siebie. Wywołują niedowierzanie i niezrozumienie. Tym bardziej że na horyzoncie jest awans finansowy. On zaczyna się wahać. Wtedy ona zachodzi w ciążę.

W umyśle męża to rozstrzyga sprawę: zostają! Bo przecież kolejne dziecko, to taki zwyczajowy pretekst, by poczuć się mężczyzną. Że kosztem kobiety? A kogo to obchodzi? Tak już jest!

Wtedy jej pozostaje już tylko jeden desperacki krok, by zamanifestować swoją podmiotowość. W  kolorowym domku na przedmieściu dokonuje amatorskiej aborcji. W wyniku komplikacji niestety umiera...

Maria Filipowicz

tekst: Maria Filipowicz
© Protest kobiet 2016, www.protestkobiet.pl

Muzyka (Girls on Fire - Siła kobiet)
Muzyka (Maria Sadowska - Pole walki)
Muzyka (El Banda - Wściekły szpaler)
Muzyka (Klaudia Lewandowska - Rewolucja parasolek)
Muzyka (Czarownica z Chwaliszewa)
Muzyka (Flow - Zgiełk)
Muzyka (Ania Sool - Aborcja)
Muzyka (Maria Sadowska - Dzień kobiet)
Film (Fanpage.it - "Slap her")
Film (Super Bowl 2015: Domestic Violence PSA)
Film (kampania społeczna Women Not Objects)
Film (Thames Valley Police - Tea and Consent)
Zdjęcia (fot. Jakub Wronko, mod. Justyna Napiórkowska - Cisza, czyli przemilczana historia)