Zapłodnienie, ciąża i rozwój prenatalny

Ciąża to szczególny stan fizjologiczny rozpoczynający się od zapłodnienia, które dokonuje się w górnej części jajowodu. Zapłodnienie polega na połączeniu się materiału genetycznego dojrzałej męskiej komórki płciowej – plemnika, z żeńską komórką jajową. Samo przejście plemnika do wnętrza komórki jajowej jest zjawiskiem wieloetapowym, zależnym od interakcji określonych białek i wiąże się z aktywacją szeregu procesów molekularnych. Fuzja genomów obu komórek rozrodczych jest natomiast końcowym etapem zapłodnienia i zanim do niej dojdzie, może minąć nawet 12 godzin. Zapłodniona komórka jajowa to zygota, będąca zawiązkiem organizmu. [1]

Czytaj więcej

Wady genetyczne płodu a psychika kobiety

Kobieta decydując się na macierzyństwo przewiduje, że jej dziecko urodzi się zdrowe i aby mieć pewność czy wszystko jest w porządku poddaje się cyklicznym badaniom, które są przewidziane podczas ciąży. Jednak nie zawsze otrzymuje dobre wiadomości. Gdy lekarz wykonujący rutynowe badanie USG obserwuje nieprawidłowości, kieruje swoją pacjentkę na badania prenatalne, które umożliwiają potwierdzenie tej diagnozy lub istnienie wad genetycznych płodu. Dzięki nim ciężarna może się dowiedzieć czy płód rozwija się prawidłowo, a lekarze mogą ustalić czy wykryte wady są operowalne czy też nie. Jakie są dodatkowe wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych (refundowanych przez NFZ)? To np. wiek ciężarnej powyżej 35 lat, występowanie wad w poprzednich ciążach lub wysokie ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Takie badania zawsze warto robić! Niestety ich wynik, może czasami przynieść wiadomość, jakiej przyszła matka nigdy nie chce usłyszeć – płód nie rozwija się prawidłowo, ma wadę genetyczną lub zespół wad.

Czytaj więcej

Diagnostyka prenatalna (cz. 1): Wprowadzenie

Wokół diagnostyki prenatalnej narosło wiele mitów. Wiele osób nie wie na czym ona polega, ale wypowiada się o jej słuszności lub bezsensowności. Z tym tematem wiążą się ogromne emocje i często przesłaniają one merytoryczną dyskusję. Aby uporządkować wiedzę prezentujemy artykuł o tych badaniach, który podzielony został na trzy partie - cz. 1 - wprowadzenie, cz. 2 - nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne oraz cz. 3 - inwazyjne (diagnostyczne) badania prenatalne.
Czytaj więcej

Badania i raporty