Tabletka "dzień po" - informacje specjalistyczne

"Głównym składnikiem leku jest octan uliprystalu (doustny, syntetyczny, selektywnym modulator receptora progesteronowego o wysokim powinowactwie wiązania do tego receptora u ludzi). Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji" - pisze producent tabletki "dzień po" (ellaOne). Preparat ellaOne ma działanie antykoncepcyjne, a nie poronne.

Jak działa tabletka "dzień po"?

EllaOne zawiera substancję czynną – octan uliprystalu, który jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej czyli syntetyczną substancją działającą jako częściowy antagonista (przeciwieństwo) progesteronu.
Naturalny progesteron (potocznie luteina wydzielana u kobiet głównie przez jajniki) po połączeniu się z receptorem odgrywa istotną rolę m.in.
•    w procesie prawidłowego jajeczkowania (owulacji; to oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu ze znacznym opóźnieniem, zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia);
•    również w przygotowaniu wyściółki (błony śluzowej; endometrium) macicy do zagnieżdżenia się zarodka (zapłodnionego jaja) oraz czuwa nad prawidłowym procesem implementacji (zagnieżdżenia);
•    zabezpiecza rozwijający się zarodek poprzez wpływ na zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy,
•    odpowiada za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.
Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie hormonu obniża się, receptory zostają go pozbawione, co skutkuje menstruacją. U kobiet planujących ciążę wydzielany fizjologicznie progesteron jest odpowiedzialny głównie za prawidłowe jajeczkowanie.
Częściowy antagonista tych receptorów, czyli octan uliprystalu, hamuje naturalną owulację, co może mieć wpływ na uniemożliwienie zajścia w ciążę.

Jaka jest skuteczność tabletki "dzień po"?

Skuteczność tej tabletki wynosi 97,9 proc. Im później tabletka zostanie przyjęta, tym zmniejsza się jej skuteczność. W tym przypadku bardzo liczy się czas. Największą skuteczność ellaOne ma 24 godziny po stosunku. Najpóźniej tabletkę można przyjąć 120 godzin od współżycia, czyli 5 dni.

Jakie są wskazania do stosowania tabletki "dzień po"?

Zgodnie z ulotką producenta:
"Wskazaniem do stosowania ellaOne jest antykoncepcja w przypadkach nagłych do stosowania w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tabletkę ellaOne można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.
Głównym składnikiem leku jest octan uliprystalu (doustny, syntetyczny, selektywnym modulator receptora progesteronowego o wysokim powinowactwie wiązania do tego receptora u ludzi).
Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji.
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków (EMA)."

Preparat ellaOne ma działanie antykoncepcyjne, a nie poronne.