Edukacja

W trosce o kobiety tworzymy i publikujemy materiały dotyczące łamania praw obywatelskich i praw człowieka.

Kobiety w Polsce mają zapewnione takie same prawa jak mężczyźni, ale wciąż muszą walczyć o ich skuteczne egzekwowanie. Fala protestów, jaka przelewa się obecnie przez nasz kraj, wywołana została informacją o projekcie ustawy całkowicie zakazującej usuwania ciąży. Ta haniebna "propozycja" odbierze kobietom nie tylko ich godność i wolność wyboru, ale także prawo do ratowania przez lekarzy ich zdrowia i życia. Ustawa ta skaże kobiety na wiele cierpień - zarówno fizycznych jak i psychicznych. Ponadto stoi w sprzeczności z wieloma zapisami w Konstytucji, które gwarantują wszystkim obywatelom (a więc także i kobietom!) wolność wyboru, prawo do opieki zdrowotnej, prawo o samostanowieniu.

Problem nierówności praw jest jednak o wiele szerszy. Kobiety wciąż są dyskryminowane - zarabiają mniej, znacznie trudniej jest im robić kariery niż mężczyznom. Kobiety padają ofiarą przemocy - doświadcza jej rocznie ponad 800 tysięcy! Ofiary przemocy są zastraszone - ponad 90% z nich nie zgłasza przypadków gwałtu. Sprawcy zazwyczaj otrzymują wyrok w zawieszeniu.

Skala problemu nierówności jest ogromna i dotyczy wielu sfer życia. Dlatego kobiety protestują. Protestują, bo zmiana musi nadejść. Musi.  

Jakie są zapisy obowiązującej ustawy antyaborcyjnej?
W Polsce aborcja jest zakazana prawnie. Usunięcie ciąży jest możliwe jedynie w trzech wyjątkowych przypadkach:

* Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
* Gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
* Gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu czy kazirodztwa).
Czym będzie skutkować wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji?
Jeżeli projekt zaostrzonej ustawy antyaborcyjnej wejdzie w życie to:

* Jeśli zostaniesz zgwałcona – będziesz musiała urodzić.
* Gwałciciel uzyska prawa ojca, będzie mógł żądać widzeń, a na starość alimentów od dziecka.
* Jeśli będzie zagrożone twoje zdrowie i życie – będziesz musiała urodzić, bez względu na konsekwencje.
* Jeśli płód będzie uszkodzony – będziesz musiała urodzić.
* Jeśli poronisz lub urodzisz martwe dziecko – zajmie się Tobą policja i prokurator.
* Nie będziesz mogła liczyć na specjalistyczne badania prenatalne.
* Lekarz prawdopodobnie odmówi ci pomocy, bo będzie bał się grożącej mu kary więzienia.
Czym będzie skutkować brak badań prenatalnych?
Jeśli badania prenatalne zostaną ograniczone to:

* Twoje zdrowie i zdrowie dziecka może być poważnie zagrożone.
* Lekarze, nawet jeżeli wykryją (np. podczas USG) nieprawidłowości w ciąży, mogą ukryć je przed tobą, żeby uniknąć konieczności dalszego, inwazyjnego diagnozowania, które może ich narazić na dochodzenie policyjne.
* Możesz się nie dowiedzieć czy twoje dziecko jest zdrowe, czy też ma taką wadę lub deformację, że po urodzeniu nie będzie miało szans na przeżycie.
* Możesz się nie dowiedzieć czy ciąża nie zagraża twojemu zdrowiu lub życiu.
* Możesz się nie dowiedzieć, że chorobę albo wady płodu można wyleczyć w trakcie ciąży. Nie możesz liczyć na to, że lekarze przygotują właściwą opiekę medyczną od razu w momencie porodu dla ciebie i dziecka.
* Możesz zakładać, że lekarze nie będą chcieli lub mogli operować i leczyć twojego dziecka, zanim się jeszcze urodzi, bo może to ich narazić na dochodzenie policyjne.
* Możesz zakładać, że lekarze nie będą diagnozować wystarczająco wcześnie czy ciąża mnoga przebiega prawidłowo, nie będą więc mogli przeprowadzać operacji ratujących życie bliźniakom w trakcie ciąży, a takie nie są rzadkością.
* Twoje dziecko może umrzeć.

Rodzaje przemocy

Przemoc fizyczna

Przemoc fizyczna to każde zachowanie, którego celem jest zadanie ofierze bólu fizycznego wbrew jej woli, uszkodzenie jej ciała, pogorszenie jej zdrowia lub pozbawianie ją życia.

Przykłady

Przemoc seksualna

Przemoc seksualna to każde zachowanie mające na celu zmuszenie ofiary do podjęcia niechcianych zachowań o charakterze seksualnym lub zdeprecjonowanie (obniżenie wartości) jej seksualności.

Przykłady

Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna to każde zachowanie, którego celem jest umniejszanie poczucia własnej wartości ofiary, wzbudzanie w ofierze strachu oraz pozbawianie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem.
Przykłady

Przemoc ekonomiczna

Przemoc ekonomiczna to każde zachowanie, którego celem jest ekonomiczne (finansowe) uzależnienie ofiary od sprawcy. Przemoc ekonomiczna jest ściśle powiązana z elementami przemocy psychicznej.
Przykłady

Dyskryminacja (cz. 1): Kobiety na rynku pracy

Przyjrzyjmy się, jak wygląda w Polsce dyskryminacja kobiet w kilku wybranych obszarach – na rynku pracy (cz. 1), w życiu publicznym (cz. 2) i w życiu prywatnym (cz. 3). Opracowanie powstało na podstawie współczesnych badań naukowych i statystycznych.
Czytaj więcej

Dyskryminacja (cz. 2): Kobiety w życiu publicznym

W kraju demokratycznym, jakim jest Polska, kobiety wciąż nie mają realnego wpływu na kształt polityki czy zmian społecznych. Szeroko rozumiane elity życia publicznego nie są zróżnicowane płciowo, a obecni w nich mężczyźni promują na kluczowe stanowiska kolejnych panów.

Czytaj więcej