Ogólnopolski marsz protestu kobiet polskich przeciw proponowanym zmianom w ustawie aborcyjnej

przez Hanna Raszewska (tekst), Katarzyna Słoboda (foto)
Ogólnopolski marsz protestu, fot. Katarzyna Słoboda
Ogólnopolski marsz protestu kobiet polskich, fot. Katarzyna Słoboda
„Ogólnopolski marsz protestu kobiet polskich przeciw proponowanym zmianom w ustawie aborcyjnej” odbył się 17 kwietnia 2016 r. w Łodzi. Marsz organizowała łódzka grupa Dziewuchy Dziewuchom w porozumieniu z innymi organizacjami zajmującymi się prawami kobiet.

„Jestem, myślę, decyduję” – tak brzmiało hasło marszu zorganizowanego przez łódzką grupę Dziewuchy Dziewuchom i inne organizacje zajmujące się prawami kobiet, w tym Catholics for Choice, Centrum Praw Kobiet, Fabryka Równości, Fundacja Polska Jest Kobietą, Krytyka Polityczna, Porozumienie Odzyskać Wybór, SPUNK. Fundacja Nowoczesnej Edukacji. Od 2 do 3 tys. kobiet i mężczyzn spotkało się o godzinie 14.00 na wiecu przy ul. Kościuszki i Radwańskiej, aby po wysłuchaniu przemówień przejść około czterokilometrową trasą na plac – nomen omen – Wolności.

Podczas wiecu mówiono m.in. o konieczności prowadzenia edukacji seksualnej (Aleksandra Dulas, SPUNK) i o różnorodności środowisk sprzeciwiających się zaostrzeniu ustawy (Ida Mickiewicz-Florczak, Fabryka Równości). Mocno wybrzmiał głos organizacji Catholics for Choice, której przedstawicielki wyraziły stanowisko, że ostateczna decyzja o przerwaniu ciąży powinna być zgodna z sumieniem ciężarnej i do niej należeć.

Na Ogólnopolskim marszu protestu kobiet polskich przeciw proponowanym zmianom w ustawie aborcyjnej oprócz rekwizytów w postaci drucianych wieszaków – symboli drastycznych „domowych metod” usuwania niechcianej ciąży – i najróżniejszych transparentów i tabliczek z hasłami można było zobaczyć kobiety przebrane za czarownice. Uczestniczki wydarzenia nawiązywały w ten sposób do sytuacji z 2007 roku, gdy Pierwsza Dama Maria Kaczyńska została nazwana przez katolickiego wykładowcę i dyrektora Radia Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka „czarownicą, która powinna poddać się eutanazji”, w związku z podpisaniem przez nią apelu do parlamentarzystów o niezaostrzanie zapisów ustawy aborcyjnej.

Frekwencja łódzkiego marszu przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej wyniosła od 2 do 3 tysięcy osób.

Hanna Raszewska
© Marsz kobiet - Strajk kobiet 2016, www.protestkobiet.pl