Nie dla torturowania kobiet!

przez Jo Om (tekst), Irina Ovcinicov (foto)
Nie dla torturowania kobiet!, fot. Irina Ovcinicov
Nie dla torturowania kobiet!, fot. Irina Ovcinicov
Demonstracja "Nie dla torturowania kobiet!" odbyła się 3 kwietnia 2016 r. pod Sejmem RP w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była Parta Razem.

Na demonstracji zorganizowanej w proteście przeciwko zaostrzeniu tzw. ustawy antyaborcyjnej pojawiły się zarówno kobiety, jak i mężczyźni oburzeni propozycją nowych przepisów dotyczących usuwania ciąży oraz przedstawiciele wielu organizacji czy ruchów zajmujących się obroną praw kobiet. Jako symbol swojej manifestacji Partia Razem przyjęła lansowany m.in. na internetowej grupie Dziewuchy Dziewuchom - metalowy wieszak, prymitywne narzędzie wykorzystywane podczas nielegalnego przerywania ciąży, skazujące kobiety na tortury, a często nawet na śmierć.

Szokujący atrybut cierpienia kobiet stał się już pierwszego dnia po ogłoszeniu projektu ustawy (tj. 1 kwietnia 2016 r.) znakiem rozpoznawczym protestu polskich kobiet i był wielokrotnie pokazywany w polskich i światowych mediach.

"Nie dla torturowania kobiet!" była pierwszą masową demonstracją w Polsce, zorganizowaną w proteście przeciwko projektowi wprowadzenia całkowitego zakazu usuwania ciąży. "Nie ma naszej zgody na to, żeby w Polsce kobiety były torturowane. Żeby dziewczynki, które zostaną zgwałcone, musiały urodzić. Już teraz kobietom odmawia się leczenia, bo lekarze boją się oskarżenia o to, że kobieta poroniła. Nie możemy godzić się na to, żeby Polska była krajem, w którym kobiety obawiają się o swoje życie i zdrowie. I zamiast cieszyć się z tego, że są w ciąży, boją się tego, że za chwile spotka ich prokurator albo policjant" - mówiła na demonstracji Marcelina Zawisza z Partii Razem.

Warszawskiej manifestacji towarzyszyły protesty organizowane przez Razem w innych polskich miastach.

A jak wyglądała frekwencja "Nie dla torturowania kobiet!"? Warszawska demonstracja zgromadziła 7 tys. osób. Według szacunków organizatora wa wszystkich demonstracjach łącznie uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

opracowanie: Jo Om,
zdjęcie: Irina Ovcinicov
© Marsz kobiet - Strajk kobiet 2016, www.protestkobiet.pl