JA WI (tekst), Protest kobiet (foto)

Marsz godności - Protest kobiet

Protest kobiet był patronem wydarzenia [cztery osoby ze sztabu organizacyjnego Marszu godności działają w ramach inicjatywy społecznej Protest kobiet - przyp. red.]. 18 czerwca 2016 r. ulicami Warszawy przeszedł Marsz godności - Protest kobiet. Marsz rozpoczął się symbolicznie za pięć dwunasta na pl. Zbawiciela, a zakończył ok. godz. 14 przy Ogrodzie Saskim. Manifestujący szli więc najważniejszą arterią Warszawy, czyli ul. Marszałkowską. Frekwencja Marszu godności szacowana jest na 7 tys. osób. Marsz rozpoczął się od minuty ciszy, która była uczczeniem pamięci Joe Cox, brytyjskiej parlamentarzystki działającej m.in. na rzecz praw kobiet, która została zamordowana kilka dni przed warszawską manifestacją.

Czytaj więcej
Odzyskać wybór, fot. Elżbieta Kreciejewska
Hanna Raszewska (tekst), Elżbieta Kreciejewska (foto)

Odzyskać wybór

Manifestacja „Odzyskać wybór” odbyła się 9 kwietnia 2016 r. pod siedzibą Sejmu RP w Warszawie i w kilkunastu miastach na całym świecie. Organizatorem było Porozumienie Odzyskać Wybór.

Berlin, Bruksela, Bukareszt, Dublin, Londyn, Oslo, Praga, Tokio, Wiedeń – w sobotnie popołudnie m.in. w tych miastach solidaryzowano się z polskimi manifestacjami zorganizowanymi w  Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Kielcach, Poznaniu, Słupsku, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach. Protest przeciwko zaostrzeniu obowiązującej w Polsce ustawy aborcyjnej został zorganizowany przez Porozumienie Odzyskać Wybór, koalicję kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób indywidualnych podejmujących szeroko rozumiane działania antydyskryminacyjne. Porozumienie to nie tylko sprzeciwia się zaostrzeniu obowiązującej ustawy, lecz dąży także do liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.

Czytaj więcej
Nie dla torturowania kobiet!, fot. Irina Ovcinicov
Jo Om (tekst), Irina Ovcinicov (foto)

Nie dla torturowania kobiet!

Demonstracja "Nie dla torturowania kobiet!" odbyła się 3 kwietnia 2016 r. pod Sejmem RP w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była Parta Razem.

Na demonstracji zorganizowanej w proteście przeciwko zaostrzeniu tzw. ustawy antyaborcyjnej pojawiły się zarówno kobiety, jak i mężczyźni oburzeni propozycją nowych przepisów dotyczących usuwania ciąży oraz przedstawiciele wielu organizacji czy ruchów zajmujących się obroną praw kobiet. Jako symbol swojej manifestacji Partia Razem przyjęła lansowany m.in. na internetowej grupie Dziewuchy Dziewuchom - metalowy wieszak, prymitywne narzędzie wykorzystywane podczas nielegalnego przerywania ciąży, skazujące kobiety na tortury, a często nawet na śmierć.

Czytaj więcej