Łańcuch Światła pod Pałacem Prezydenckim: Chcemy Weta!

co: Łańcuch Światła pod Pałacem Prezydenckim: Chcemy Weta!
gdzie: Pałac Prezydencki, ul. Krakowskie Przedmieście, Warszawa
kiedy: 18 lipca 2017 r., w godz. 21.00-22.00
organizator: Akcja Demokracja i Komitet Obrony Demokracji
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1093509577417774/
strona: -
dodatkowe informacje: -

Opis organizatora:

KIEDY: wtorek, 18 lipca 2017, godz. 21
GDZIE: przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu
JAK: ze świecami, bez emblematów partyjnych, z jednym hasłem na ustach: Chcemy weta, Wolne sądy.

W niedzielę tłumnie spotkaliśmy się pod Sądem Najwyższym, aby utworzyć łańcuch światła. Siostrzane wydarzenia odbywały się w miejscowościach w całej Polsce! Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów. Przy dźwiękach muzyki, w zadumie i skupieniu domagaliśmy się od rządzących, aby uszanowali prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądownictwa.

Na biurku Prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą ich politycy. Druga - o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy Ministrowi Sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości. W tym samym czasie Sejm zajmuje się ustawą o Sądzie Najwyższym. Według niej Ziobro odwoła wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, a na ich miejsce wprowadzi swoich nominatów. Debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenie, które jest tu i teraz - podpisu Prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych.

Dlatego przyjdź, przynieś świeczkę i wzorem dawnych mieszkańców Polski, którzy świecami odpędzali burzowe gromy, zapal ją pod Pałacem Prezydenckim. Tak jak w niedzielę przed Sądem Najwyższym, pokażmy Andrzejowi Dudzie światło czystych intencji.

Powiedzmy głośno i wyraźne: Chcemy Weta! Wolne Sądy! Uwaga: Skandujemy tylko te dwa hasła.

Weź ze sobą tylko świeczki. Nie zabieraj żadnych transparentów i emblematów partyjnych, czy organizacyjnych. Protestujmy godnie, tak jak wymaga tego powaga sytuacji. Już raz stanęliśmy na wysokości zadania. Niech tak będzie i tym razem!

#WolneSądy #ChcemyWeta #ŁańcuchŚwiatła