Rządzie! Nie chroń oprawców kobiet

co: Rządzie! Nie chroń oprawców kobiet
gdzie: akcja wirtualna
kiedy: 4 grudnia - 12 grudnia 2016 r.
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1239606976085504/
organizator: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
dodatkowe informacje: Akcja społeczna polegająca na wysyłaniu wniosku o udzielenie informacji publicznej w sprawie wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet

Opis organizatora:

Media donoszą, że rząd planuje wypowiedzenie konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jeśli te informacje okażą się prawdziwe, to już niedługo możemy obudzić się w kraju, gdzie gwałt jest przestępstwem na tyle błahym, że nie jest ścigany z urzędu!

Zapełnijmy skrzynki mailowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wnioskami o udzielenie dostępu do informacji publicznej. Mamy prawo domagać się jednoznacznych deklaracji od rządzących: czy są gotowi walczyć z przemocą domową, czy wolą udawać że problem nie istnieje?
_________________

Co możesz zrobić?

Wyślij na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wiadomość o treści zamieszczonej poniżej i podpisz swoim imieniem i nazwiskiem.

W tytule wiadomości wpisz: Wniosek o udzielenie informacji publicznej

WZÓR WIADOMOŚCI:

Data: ............

Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie informacji:

Czy w którymś z ministerstw prowadzone są prace zmierzające do wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwanej konwencją antyprzemocową?

Jeżeli takie prace są prowadzone, proszę o informację:
Które ministerstwo prowadzi takie prace?
Jakie jest uzasadnienie tych działań?
Jaki jest harmonogram prac i działań zmierzających do wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

Odpowiedzi proszę przesłać na adres e-mailowy z którego wysłano tę wiadomość.

Imię Nazwisko: .................


Pamiętaj o podpisaniu się imieniem i nazwiskiem - to niezbędne, aby wniosek mógł zostać rozpatrzony.

Dlaczego to ważne?

Wypowiedzenie konwencji będzie oznaczać cofnięcie Polski w rozwoju społecznym i otwarcie mozliwosci wprowadzenia przez państwo rozwiązań szkodliwych dla milionów Polek. Wycofanie się z przyjętych w 2011 i wdrożonych w 2015 roku ustaleń otworzy drogę do zmiany prawa w Polsce, w tym np. do rezygnacji ze ścigania przestępstwa gwałtu z urzędu. Zapobieganie przemocy ze względu na płeć czy sytuację ekonomiczną nie bedzie musiało stanowić priorytetu władz. Brak uczestnictwa Polski w konwencji osłabi presję na zapewnienie edukacji antyprzemocowej oraz ochrony ofiar przestępstw na tle seksualnym.

Podczas październikowych czarnych protestów pokazałyśmy siłę kobiet. Okazało się, że pamięć rządzących jest krótka i najwyraźniej zapomnieli już, co potrafimy zrobić, gdy próbuje się podnieść rękę na nasze prawa. Dlatego przypomnijmy władzy o naszym istnieniu!