Monitoring - Procedowanie ustawy "Za życiem" na posiedzeniu plenarnym i posiedzeniu Komisji polityki społecznej i rodziny

Protest kobiet prowadził obywatelski monitoring kolejnej błyskawicznie procedowanej ustawy. Ustawa "Za życiem" wprowadzana była ze złamaniem procedur sejmowych, jeśli chodzi o terminy zgłaszania posiedzeń komisji. Rządowy projekt został zaprezentowany i złożony w Sejmie 2 listopada 2016 r. wieczorem. 3 listopada 2016 r. Protest kobiet, wraz z innymi przedstawicielami NGO's oraz ruchów społecznych, obserwował wieczorne  posiedzenie plenarne, gdzie odbywało się 1. czytanie rządowej ustawy, później posiedzenie Komisji polityki społecznej i rodziny (2. czytanie), a równolegle uczestniczył także w spontanicznie zorganizowanej demonstracji przed budynkiem Parlamentu.

Na posiedzeniu komisji zajmującej się ustawą rządową "Za życiem" PiS odrzucił wszystkie poprawki opozycji. Odrzucono m.in. wniosek o comiesięcznej kwocie 500 zł na rehabilitację i leczenie dziecka niepełnosprawnego (21 głosów PiS przeciwko poprawce). Posłowie zignorowali także pytania od obywateli, w zasadzie nie udzielili na nie żadnych konkretnych odpowiedzi czy wyjaśnień.

Następnego dnia na posiedzeniu plenarnym (3. czytanie) zignorowane zostały wszystkie głosy opozycji.

Dodatkowe informacje:

Rządowy projekt ustawy "Za życiem" został złożony do Sejmu 2.11.2016 r., a pierwsze posiedzenie Komisji polityki społecznej i rodziny zaplanowane zostało na godz. 10.30 następnego dnia. Przez wiele godzin projekt nie został udostępniony, dopiero 2.11 późnym popołudniem na stronach Sejmu pojawiła się treść projektu. Rząd nie dał więc obywatelom większych szans na pełną analizę swojej propozycji.

3.11.2016 r. odbyły się posiedzenia komisji oraz I czytanie na posiedzeniu plenarnym w Sejmie. Obrady odbywały się przy niskiej frekwencji. Po przyjęciu projektu został on ponownie przekazany do komisji na II czytanie. Posiedzenie przyspieszono - z zaplanowanej godziny 22.00 komisja zebrała się o 20.30. W efekcie tego przyspieszenia nie wszyscy, którzy planowali monitorować (do czego mają prawo) przebieg posiedzenia, zdążyli na czas.

Podczas posiedzenia posłowie PiS nie odpowiedzieli na żadne pytania zgłoszone przez przedstawicieli NGO's i ruchów społecznych. Głosami PiS odrzucono poprawki opozycji, w tym wniosek o comiesięcznej kwocie 500 zł na rehabilitację i leczenie dziecka niepełnosprawnego (21 głosów PiS przeciwko poprawce).

III czytanie ustawy "Za życiem" zaplanowano na 4.11.2016. Tego dnia Sejm przyjął ustawę "Za życiem". Prezydent podpisał ustawę "Za życiem" 10 listopada 2016 r.