Wystąpienie - Debata uliczna "Prawem czy wieszakiem"

Ewa Borguńska, jako przedstawiciel Protestu kobiet, brała udział w debacie ulicznej "Prawem czy wieszakiem. Wolność i godność Polek 2016", zorganizowanej przez Koalicję Organizacji Demokratycznych (KODE) - obecnie organizacja ta nosi nazwę Obywatele Solidarnie w Akcji (OSA) - oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety". Debata uliczna odbyła się 17 lipca 2016 r. pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Wśród zaproszonych do debaty ulicznej gości były działacze i przedstawiciele organizacji zajmujących się prawami kobiet, m.in. Ewa Dąbrowska-Szulc, Katarzyna Kądziela (Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej), Krystyna Kacpura (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Kazimiera Szczuka, Ryszard Kalisz, Nina Sankari (Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego), Tomasz Piątek. Wśród moderatorów debaty byli Agata Czarnacka (także jako prelegent), Wojciech Kinasiewicz i Jaś Kapela.

Ewa Borguńska wystąpiła jako jedyna osoba reprezentująca nowe inicjatywy i ruchy społeczne w Polsce. Jako jedna z organizatorek Marszu godności i równocześnie jedna z osób tworzących Protest kobiet zwracała uwagę na łamanie praw człowieka w kontekście projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Niehumanitarny projekt Ordo Iuris zakładał m.in. nieratowanie przez lekarzy zdrowia i życia kobiet ciężarnych czy karanie za przerwanie ciąży więzieniem.

Debata uliczna była powiązana ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy "Ratujmy kobiety", będącym przeciwwagą wobec projektu zaostrzającego polskie prawo. "Polki już teraz mają problemy z wyegzekwowaniem prawa, które przyzwala na przerwanie ciąży ze względów medycznych, edukacja seksualna w szkołach praktycznie nie istnieje, a dostęp do nowoczesnej antykoncepcji bywa utrudniany. Drakońskie zaostrzenie przepisów sprawi, że żaden paragraf nie będzie chronił zdrowia a nawet życia kobiety w ciąży, o jej ludzkiej godności i podmiotowości nie wspominając. Dajmy głos tym, które i którzy uważają, że ten koszmar nie ma prawa się spełnić. Zbierzmy podpisy pod naszym liberalnym projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Ratujmy kobiety!" - pisali organizatorzy przed rozpoczęciem debaty.

Druga debata uliczna w cyklu "Prawem czy wieszakiem" odbyła się 23 lipca 2016 r. przy wejściu głównym do Łazienek Królewskich w Warszawie.

Dowiedz się więcej: http://protestkobiet.pl/aktualnosci/230-protest-kobiet-na-debacie-ulicznej-prawem-czy-wieszakiem-wolnosc-i-godnosc-polek-2016