Marsz godności - Protest kobiet. Prawa człowieka prawami kobiet

 Protest kobiet patronuje  Protest kobiet był patronem wydarzenia [cztery osoby ze sztabu organizacyjnego Marszu godności działają w ramach inicjatywy społecznej Protest kobiet - przyp. red.]. 18 czerwca 2016 r. ulicami Warszawy przeszedł Marsz godności - Protest kobiet. Marsz rozpoczął się symbolicznie za pięć dwunasta na pl. Zbawiciela, a zakończył ok. godz. 14 przy Ogrodzie Saskim. Manifestujący szli więc najważniejszą arterią Warszawy, czyli ul. Marszałkowską. Frekwencja Marszu godności szacowana jest na 7 tys. osób. Marsz rozpoczął się od minuty ciszy, która była uczczeniem pamięci Joe Cox, brytyjskiej parlamentarzystki działającej m.in. na rzecz praw kobiet, która została zamordowana kilka dni przed warszawską manifestacją.

Hasłem wydarzenia było "Prawa człowieka prawami kobiet", a organizatorki zwracały nim uwagę nie tylko na kwestię aborcji, ale także na przemoc domową, słabe egzekwowanie alimentów czy niskie wyroki dla sprawców gwałtów. "Jesteśmy tu, aby bronić praw kobiet! -  rozpoczynając marsz mówiła Irina Ovcinicov, jedna z organizatorek. - Jesteśmy tu, bo przychodzi chwila, że trzeba stanąć na ulicy i powiedzieć "dość!". Dość ignorowania naszych najbardziej podstawowych praw, dość przemocy wobec kobiet, dość ignorowania naszego prawa do ochrony zdrowia i życia! Chcemy, by wreszcie gwałciciele trafiali do więzień, chcemy, żebyśmy nie były obwiniane - to my jesteśmy ofiarami. Chcemy, żeby kobiety samotnie wychowujące dzieci nie musiały walczyć o alimenty. Chcemy mieć dostęp do najnowszych zdobyczy medycyny - in vitro jest dla nas. A przede wszystkim żądamy zaprzestania wszelkich prób zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Marsz godności - Protest kobiet miał swoje własne symbole - głównym były róże, wiele manifestujących malowało także na dłoniach symbol Wenus (znak żeńskiej płci). Wydarzenie zorganizował sztab organizacyjny składający się z kilkunastu zwykłych kobiet, z których większość nie znała się wcześniej, żadna z nich wcześniej nie działała dla żadnej organizacji zajmującej się prawami kobiet czy prawami człowieka.

Przygotowanie marszu rozpoczęło się po spotkaniu organizacyjnym nieformalnej grupy Marsz kobiet - Strajk kobiet (później zmieniła ona nazwę na Protest kobiet) zorganizowanym wspólnie z ruchem Dziewuchy Dziewuchom 4 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Organizatorem marszu pozostało jednak tylko 14 kobiet należących do sztabu organizacyjnego. Formalnie marsz zgłoszony został jako zgromadzenie publiczne przez Ewę Borguńską z Protestu kobiet.

Czerwcowy Marsz godności - Protest kobiet był jednym z pierwszych większych protestów społecznych po ogłoszeniu projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce (projektu "Stop aborcji" Ordo Iuris). Jego frekwencja znacząco przekroczyła wcześniejsze demonstracje organizacji feministycznych broniących praw kobiet.

© JAWI, Protest kobiet
zdjęcie: Protest kobiet


Wiadomości archiwalne:

Protest kobiet patronuje  "Marsz godności - Protest kobiet" 18 czerwca 2016 r., godz. 11.55. Trasa marszu: pl. Zbawiciela - Ogród Saski w Warszawie.

„Marsz godności - Protest kobiet. Prawa człowieka prawami kobiet” pod patronatem i we współpracy z Protestem kobiet odbędzie się 18 czerwca 2016 r. w Warszawie i ma zwrócić opinię publiczną na sprawy kobiet w Polsce – nie tylko na prawa reprodukcyjne (w związku z projektem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej) ale także na inne podstawowe prawa obywatelskie kobiet, które wciąż w naszym kraju są łamane.

Wobec kobiet stosowana jest przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna. Skala problemu jest przerażająca – przemocy doświadcza każdego roku 800 tys. kobiet (ale są także badania, które szacują tę liczbę nawet do miliona), kobiety są gorzej traktowane, dotyka je nierówność płac, a ich szanse na udział w życiu politycznym, społecznym czy zawodowym są mniejsze niż mężczyzn. Kobiety są dyskryminowane, a całkowity zakaz aborcji zabierze im nawet zapewnione w Konstytucji RP prawo do ratowania zdrowia i życia. Nie zgadzamy się na traktowanie ponad połowy społeczeństwa jak ludzi gorszej kategorii, nie zgadzamy się na społeczne i polityczne przyzwolenie na cierpienie i upokarzanie kobiet.

Marsz godności - Protest kobiet, 18 czerwca 2016 r., za pięć dwunasta, start z pl. Zbawiciela (Warszawa).

Będziemy iść w marszu w obronie praw kobiet, prawa do samostanowienia, prawa do wolności, do opieki zdrowotnej, do sprawiedliwego sądu - tak naprawdę wszystkich praw, które gwarantuje nam Konstytucja.

Chcemy:

DOSTĘPU do najnowszych zdobyczy medycyny,
PRAWA do ochrony zdrowia i życia,
SPRAWIEDLIWYCH kar dla gwałcicieli,
SKUTECZNEGO EGZEKWOWANIA alimentów,
KARANIA sprawców przemocy, fizycznej, psychicznej i ekonomicznej,
EDUKACJI seksualnej dla siebie i naszych dzieci,
PRAWA do prywatności i samostanowienia,
PRZYWRÓCENIA PEŁNI PRAW reprodukcyjnych.

Żądamy RÓWNOŚCI i poszanowania GODNOŚCI kobiet!

Marsz godności wspierają:

Protest kobiet, Centrum Praw Kobiet, Ratujmy Kobiety, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Kongres Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom, Stop Gwałtom, Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja Feminoteka, Fundacja Równość.Info, Fundacja Polska Jest Kobietą, Komitet Obrony Demokracji, Akcja Demokracja, Dla Naszych Dzieci, Równość i Nowoczesność, Democracy is OK, Amnesty International, Fundacja Rodzić Po Ludzku, Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych.