Wsparcie - Strajk Obywatelski

Protest kobiet wsparł Strajk Obywatelski, który odbył się 13 grudnia 2016 roku w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tego dnia w całej Polsce odbyły się marsze, manifestacje i pikiety. Wśród kilkudziesięciu miast, jakie przyłączyły się do Strajku Obywatelskiego, największa demonstracja odbyła się w Warszawie.

W Warszawie - od ronda de Gaulle'a, ul. Marszałkowską na ul. Nowogrodzką (pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości) przeszedł Marsz Komitetu Obrony Demokracji, którego frekwencja szacowana jest na ok. 30 tys. osób, niemal w tym samym czasie odbyła się także demonstracja PiS na pl. Trzech Krzyży - jego frekwencja szacowana jest na ok. 2-3 tys. osób. W Katowicach odbyła się manifestacja wypełniająca cały plac przy Teatrze im. Wyspiańskiego, w Krakowie w demonstracji przed wieżą ratuszową uczestniczyło ok. 3 tys. osób, w Opolu na pl. Wolności zebrało się ok. 2 tys. osób. W Białymstoku przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Strajku Obywatelskim wzięło udział ok. pół tysiąca osób, tyle samo zgromadziło się na placu przed ratuszem w Olsztynie. W Bydgoszczy ok. 1000 osób wzięło udział w manifestacji KOD na Starym Rynku, tyle samo w Lublinie przed siedzibą zarządu regionalnego Solidarności. W Szczecinie na pl. Solidarności protestowało ponad tysiąc osób, 500 osób na rynku w Koszalinie. Duża manifestacja - ponad 1000 osób - odbyła się także we Wrocławiu pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Różnego rodzaju manifestacje odbyły się także m.in. w Toruniu, Krośnie, Dębicy, Przemyślu, Sopocie, Słupsku, Lęborku, Wejherowie, Pucku, Władysławowie, Radomiu, Gdańsku czy w Łodzi.

Protest kobiet wspierał swoim udziałem kilka wydarzeń odbywających się w ramach Strajku Obywatelskiego w Warszawie - "Naszych praw nie oddamy. Zabrane odbierzemy" OSA pod Sejmem, Marsz KOD oraz "Ścianę Furii" pod siedzibą PiS.

Opis wydarzenia:

13 grudnia 2016 roku to 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To rocznica dramatycznego wystąpienia władzy naszego państwa przeciwko jego obywatelom.

Uczcimy ofiary tamtych wydarzeń, a także całego okresu PRL, oddamy honor ich walce o naszą wolność, walce i oporowi, który prowadzili z narażeniem własnej wolnoci, a także zdrowia i życia. Wielu z nich straciło wszystko. Teraz odbiera się im dobre imię oraz owoce swojej ofiary.

W proteście przeciwko działaniom władzy, prowadzącym Polskę prostą drogą z powrotem do systemu, którego konsekwencją stał się stan wojenny weźmiemy udział w demonstracjach obywatelskich tego właśnie dnia, 13 grudnia.

Będziemy demonstrować siłę, niezależność i mądrość kobiet, pamiętając i przypominając jak wiele opozycja czasów PRL im zawdzięcza. To dzięki Alinie Pienkowskiej, Annie Walentynowicz i Ewie Ossowskiej Solidarność stała się Solidarnością jaką znamy. To dzięki nim strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku nie zakończył się po trzech dniach, a stał się początkiem wielkiej zmiany. Po prostu - po ogłoszeniu zakończenia strajku przez Lecha Wałęsę zamknęły bramy Stoczni i zażądały solidarności z resztą Polski, która wspierała strajk. To dzięki nim zostały wprowadzone najważniejsze, bo ustrojowe postulaty do listy żądań.

Po wygranej w 1989 roku walce, prawa człowieka polskich obywatelek natychmiast stały się przedmiotem handlu politycznego i manipulacji światopoglądowej, które trwają do dziś, a w ostatnich miesiącach przekraczają wszelkie granice. I dlatego najwyższa pora powiedzieć: dość!

Mówimy dość indoktrynacji naszych dzieci, odbieraniu nam prawa do decyzji o własnym życiu, odbieraniu nam godności w zdrowiu i chorobie, dyskryminacji w pracy, polityce, działalności społecznej i obyczajowości, ograniczaniu naszych praw obywatelskich. Mówimy dość przemocy i tolerowaniu przemocy, obrażaniu nas i uprzedmiotawianiu.
I wreszcie... Przypominamy o światłach awaryjnych! Jeśli ten rząd dokona zamachu na nasze zdrowie i życie poprzez wycofanie podpisu Polski pod Konwencją Antyprzemocową, jeśli Sejm lub Prezydent nie odrzucą nowelizacji Ustawy o zgromadzeniach publicznych to oświadczamy, cytując Henrykę Krzywonos: "Ten tramwaj dalej nie pojedzie"!