Wsparcie - Ogólnopolski Strajk Kobiet

Zdjęcie specjalne z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie. Protest kobiet z wybitną doktor psychologii i terapeutą uzależnień panią Ewą Woydyłło-Osiatyńską.

Protest kobiet wspierał medialnie i informacyjnie Ogólnopolski Strajk Kobiet, który odbył się 3 października 2016 r. w całej Polsce.

Protest kobiet organizował w kilku miastach własne wydarzenia "Czarnego poniedziałku" oraz uczestniczył w demonstracjach tworzonych przez zwykłe kobiety.

Ogólnopolski Strajk Kobiet był największym protestem w obronie praw reprodukcyjnych polskich kobiet. Ten masowy sprzeciw nie udałby się jednak, gdyby nie seria wcześniejszych protestów i akcji, które nieprzerwanie trwały od 1 kwietnia 2016 r. Dużą rolę w tym procesie odegrało powstanie grupy Dziewuchy Dziewuchom oraz innych oddolnych inicjatyw społecznych, ale przede wszystkim kluczowe były pierwsze demonstracje, które pokazały, że w obronie praw kobiet nie protestują tylko organizacje feministyczne ale także zwykłe kobiety i wspierający je mężczyźni. Od 1 kwietnia demonstracje dotyczące kobiet mają o wiele większą frekwencję, zmieniła się także ich formuła. Pierwszy raz kobiety zorganizowały także masowe akcje internetowe, takie jak "Trudny okres dla rządu".

Według szacunku Protestu kobiet w demonstracjach ulicznych Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (3.10.2016) uczestniczyło ok. 200 tys. osób w ponad 100 miastach i miejscowościach. Kolejnych tysiące kobiet ubrało się na czarno w imię solidarności z protestującymi.

Demonstracje w obronie kobiet nazywane "czarnym protestem" odbiły się szerokim echem na świecie, a sukces "Czarnego poniedziałku" wywołał falę protestów w innych krajach, głównie Ameryki Południowej. W obronie praw kobiet zaczęto protestować w Argentynie, Chile, Salwadorze, Meksyku, Boliwii, Urugwaju, Gwatemali czy Kostaryce. Protestowano też m.in. w Korei czy w Rosji.

Czarny protest to także seria pikiet i demonstracji wspierających walkę polskich kobiet o ich prawa. Takie demonstracje odyły się niemal we wszystkich krajach Europy, w tym na Islandii, gdzie w 1975 roku odbył się wielki strajk kobiet, a także w Rosji, Indiach, Australii czy USA. Wzruszające przesłania wsparcia napływały nawet z obszarów ogarniętych wojną (np. Syrii) czy z krajów trzeciego świata (np. Kenii).

Więcej informacji o działaniach Protestu kobiet podczas Czarnego poniedziałku: http://protestkobiet.pl/aktualnosci/nasze-wydarzenia/302-kampanie-edukacyjne-ogolnopolski-strajk-kobiet

Tekst: JA WI, Protest kobiet
Foto: Zdjęcie specjalne z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie. Protest kobiet z wybitną doktor psychologii i terapeutą uzależnień panią Ewą Woydyłło-Osiatyńską.
Źródło: ww.protestkobiet.pl