Marsz godności - Protest kobiet nominowany do nagrody Okulary równości

Marsz godności - Protest kobiet został nominowany do nagrody "Okulary równości" w kategorii: "Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci". - To ważne nagrody, dla zwykłych niezwykłych ludzi. I niech nie zwiodą pierwsze dwa nazwiska, Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej. To też kiedyś były zwykłe kobiety. Jako współorganizujące "Marsz godności - Protest kobiet. Prawa człowieka prawami kobiet", który odbył się 18 czerwca 2016 roku w Warszawie, z serca dziękujemy za pamięć o tym wydarzeniu, które dla wszystkich organizatorek było przełomowe. Gratulujemy wszystkim nominowanym! - napisał z okazji nominacji Protest kobiet, w składzie którego znajduje się kilka osób działających w sztabie organizacyjnym marszu.

"Okulary równości" to nagroda powołana przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, wyróżnienie przyznaje Kapituła Nagrody. "Okulary równości" przyznane zostały po raz pierwszy w 2002 r. przez Izabelę Jarugę-Nowacką, pełniącą wówczas funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Fundacja ustanowiona wiosną 2011 r. przyjęła na siebie zobowiązanie upowszechniania pracy Izabeli Jarugi-Nowackiej i postanowiła wznowić przyznawanie tej nagrody.

Okulary równości - nominacje 2017:

Kapituła "Okulary równości" nominowała do wyróżnienia:

W kategorii "Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci":

1. Krystyna Janda – za udowodnienie ile znaczy głos jednej kobiety, który usłyszą wszystkie i wszyscy. Za zainicjowanie powszechnej akcji sprzeciwu wobec odbierania kobietom praw, wolności i godności.
2. Maja Ostaszewska – za konsekwentne wspieranie wszystkich akcji na rzecz praw kobiet, aktywne zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Ratujmy kobiety”, odwagę sprzeciwiania się pogardzie i nienawiści.
3. Marta Abramowicz – za oddanie głosu tym, które milczały przez wieki – za książkę „Zakonnice odchodzą po cichu”
4. Nieformalna grupa „Marsz Godności” – za obudzenie tych, które dotąd stały z boku i nie działały
5. Nieformalna Grupa „Ogólnopolski Strajk Kobiet” i Nieformalna grupa„Międzynarodowy Strajk Kobiet” – za usłyszenie głosu Krystyny Jandy oraz skuteczne zorganizowanie i wykorzystanie potencjału społeczeństwa obywatelskiego na rzecz walki o prawa kobiet w Polsce i na świecie.
6. Nieformalna grupa „Dziewuchy – dziewuchom” – za skuteczne organizowanie wszystkich kobiet w sieci, samokształcenie i edukację kobiet.

W kategorii "Prawa człowieka i zwalczanie dyskryminacji z powodów innych niż płeć":

1. Łukasz Włodarczyk i jego mąż Łukasz Ciężadło – sołtys z Bobrownik i jego mąż– za otwartość i czynny sprzeciw wobec dyskryminacji osób LGBT w ich prawie do zawierania małżeństw. Za zwalczanie stereotypu i pokazanie, że prawo do miłości i bycia w związku jest prawem człowieka, w każdym miejscu i czasie, także na polskiej wsi.
2. Marzena Frąckowiak i jej partnerka Dorota Walicka – sołtyska wsi Grzebieniska i jej partnerka; za łamanie tabu i stereotypu o zaściankowości i nietolerancji polskiej wsi,
3. Spółdzielnia Socjalna Wola – za działania na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych kobiet.
4. Dorota Pudzianowska – za stworzenie i kierowanie programem Antydyskryminacyjnym „Artykuł 32” HFPC, za konsekwentną obronę praw wszystkich mniejszości.
5. Krzysztof Śmiszek – za wytrwałą, konsekwentną i upartą pracę na rzecz praw mniejszości, a w szczególności za osobiste zaangażowanie się w akcję popierania karmienia piersią w miejscach publicznych.
6. Stowarzyszenie Waga – za działania na rzecz osób starych, a w szczególności i wyprodukowanie filmu „Założę czerwone spodnie”
7. JCC Centrum Społeczności Żydowskiej – za działanie na rzecz zbliżania ludzi do siebie i mądre pokonywanie barier pomiędzy ludźmi.

W kategorii "Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa":

1. Teatr Powszechny w Warszawie – za konsekwentną wizję „teatru, który się wtrąca”, obronę wolności słowa i wolności tworzenia, a w szczególności za przedstawienia: Kuroń, pasja wg. św. Jacka oraz Klątwa.
2. Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji – za stworzenie przestrzeni obywatelskiej debaty, sprzeciwianie się łamaniu prawa i pozbawianiu społeczeństwa głosu, wsparcie zbiórki podpisów pod projektem „Ratujmy kobiety” i pomoc wszystkim inicjatywom społecznym poprzez wzmacnianie głosu obywatelek i obywateli – poprzez udostępnianie nagłośnienia.
3. Agnieszka Siekiera – za działanie na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, a przede wszystkim za osobiste zaangażowanie się w pomoc bezdomnej pani Paulinie i jej 2 psom – od zorganizowania pierwszej pomocy do uzyskania mieszkania socjalnego.
4. Stowarzyszenie Lekarze Nadziei – za zorganizowanie i prowadzenie od 1991 roku przychodni lekarsko-pielęgniarskiej dla osób bezdomnych i nieubezpieczonych, Wolska 172

Kapituła przyznała także "Super Okulary Równości" i antynagrodę "Skierowanie do okulisty".

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 19 kwietnia 2017 r., godz. 17.30, podczas Gali, w Domu Artysty Plastyka (ul. Mazowiecka 11a) w Warszawie.

oprac. JO OM, Protest kobiet 2017

Dowiedz się więcej: Przyznano Okulary równości - nagrody za ochronę praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji