KPRM kieruje list Protestu kobiet do czterech ministerstw (Pytanie nr 18)

12 czerwca 2017 r. Protest kobiet otrzymał do wiadomości pismo, w którym minister Beata Kempa prosi o udzielenie odpowiedzi Protestowi kobiet na list skierowany do P. Beaty Szydło z pytaniem nr 18. aż czterech ministrów. Kopia odpowiedzi ma zostać przesłana do wiadomości Prezesa Rady Ministrów. Pytanie do rządu (nr 18) dotyczyło celu wstrzymywania dotacji na działalność organizacji prowadzących telefony interwencyjne dla ofiar przemocy oraz telefony zaufania dla dzieci i młodzieży. Prezentujemy przebieg korespondencji.

Przebieg korespondencji Protestu Kobiet z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów:

01. Oryginalny list Protestu kobiet zawierający 18. pytanie do P. Beaty Szydło złożony 8 czerwca 2017 roku w KPRM (fragment)

Szanowna Pani,
mamy coraz poważniejsze obawy, czy ministrowie rzetelnie przedstawiają szefowi rządu obraz sytuacji w Polsce oraz realny stan obszarów za jakie odpowiadają. Nie wiemy, czy została Pani poinformowana o opresji i przemocy, jakim poddawane są dzieci w Polsce. Czy wie Pani o przypadkach samookaleczających się dzieci zafascynowanych okrutną grą „Niebieski wieloryb” i śledztwie podjętym w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie; o pobiciu przez rówieśników uczennicy gimnazjum w Gdyni czy o innych głośnych incydentach przemocy w szkołach? Za tymi zdarzeniami stoją tysiące innych, które nie są zgłaszane policji i nigdy nie trafią za pośrednictwem mediów do wiadomości opinii publicznej.

Przykładem mogą być statystyki dotyczące samobójstw dzieci, młodzieży i młodych ludzi. Komenda Główna Policji podaje, że liczba samobójstw wśród osób do 24 roku życia to około 500–600 przypadków rocznie. W latach 2000–2014 podjęto 90 tys. prób samobójczych, spośród których niemal 77 proc. zakończyło się zgonem . Każda z tych osób mogłaby zostać uratowana, gdyby w odpowiednim czasie uzyskała pomoc.

Przy tych przerażających danych zwracamy Pani uwagę na to, że jeśli dziecko czy nastolatek znajduje się w sytuacji zagrożenia, to często z rożnych przyczyn nie mówi o tym osobom, które zna. Pierwszą – i często jedyną – drogą, jaką wybiera, szukając ratunku, jest skorzystanie z telefonu zaufania, zapewniającego dzwoniącemu anonimowość. To droga wybierana także przez osoby dorosłe będące ofiarami przemocy lub znajdujące się w kryzysie, ponieważ telefon zaufania przynosi wsparcie, a rozmowa ze specjalistą pozwala na znalezienie realnego wyjścia z trudnej życiowej sytuacji.

Z tą właśnie sprawą przychodzimy tym razem do Pani. Oto nasze pytanie:

18. Jaki jest cel wstrzymywania dotacji na działalność organizacji prowadzących telefony interwencyjne dla ofiar przemocy oraz telefony zaufania dla dzieci i młodzieży?

Dzisiaj najważniejszą kwestią jest wstrzymanie dofinansowania dla ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Jak może Pani pozwalać na coś takiego? Niech otworzy Pani swoje serce na los najmłodszych obywateli, na los naszych dzieci, których nie możemy zawieść. Ich problemy psychologiczne i życiowe to często złożone procesy i sytuacje, z jakimi nie potrafią – nie posiadając doświadczenia –  same sobie poradzić. To problemy, które często przerastają nawet dorosłych z ich najbliższego otoczenia. I dlatego właśnie system działania państwa powinien być otwarty na pomaganie w takich przypadkach, powinien gwarantować dzieciom i młodzieży możliwość uzyskania pełnego wsparcia oraz zapewnić im kompleksową opiekę.

Tymczasem nasze państwo robi coś zupełnie odwrotnego odbierając dotacje pozarządowym organizacjom pomocowym, przy czym szczególnie uparło się na te antyprzemocowe. Nie przyznano środków finansowych na działalność przynajmniej trzech takich organizacji prowadzących telefony zaufania i telefony interwencyjne. Uważamy, że to o trzy przypadki za dużo, bo, gdy mówimy o pomaganiu ofiarom przemocy – nie ma kompromisów. Pomoc należy się każdej osobie, która nie może sobie poradzić w obliczu traumatycznego doświadczenia. Bezwzględnie! 

Pełna treść Pytania do rządu (nr 18) dostępna jest tutaj: http://www.protestkobiet.pl/aktualnosci/664-pytania-do-rzadu-nr-18-protest-kobiet-oglosil-przed-kprm-swoj-list

02. List od KPRM do wiadomości Protestu kobiet skierowany do czterech ministrów z dnia 9 czerwca 2017 r. (przesłany do wiadomości w dniu 12 czerwca).

Od:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Minister - członek Rady Ministrów
Beata Kempa

Do:
Pan Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pani Elżbieta Rafalska
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Pani Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Pan Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny

Warszawa, dnia 09 czerwca 2017 r.

SPRM.4452.27.14.2017.JP

Szanowni Państwo Ministrowie
w załączeniu przekazuję według kompetencji, skierowane do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło, pismo Protestu Kobiet z dnia 8 czerwca 2017 r. dotyczące dotacji dla organizacji pozarządowych prowadzących telefony interwencyjne dla ofiar przemocy oraz telefony zaufania dla dzieci i młodzieży.

Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi Zainteresowanym w ramach kompetencji Państwa resortów, z kopią do wiadomości Prezesa Rady Ministrów.

Łączę wyrazy szacunku
Beata Kempa

Do wiadomości:
Protest kobiet
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

03. Odpowiedź Protestu kobiet z dnia 12 czerwca 2017 r.

Szanowni Państwo,
bardzo dziękujemy i czekamy na odpowiedzi.

Z poważaniem
Protest kobiet


02. Pismo z KPRM przysłane do Protestu kobiet 12 czerwca 2017 r.