Nie zejdziemy do podziemia - przemówienie główne

Nie zejdziemy do podziemia

Przemówienie główne podczas akcji “Nie zejdziemy do podziemia” organizowanej przez Protest kobiet pod Rotundą i hotelem Metropol przy wejściach do przejścia podziemnego pod głównym rondem w Warszawie, 24 października 2016 r.

Przemówienie odczytane zostało po godz. 15 pod Rotundą przez Ewę Borguńską oraz pod Metropolem przez Katarzynę Skalską. Główne wydarzenie pod Rotundą miało charakter rotacyjny, podczas akcji zgromadziło się na niej łącznie ok. 700 osób. Hasło "Nie zejdziemy do podziemia" było cytowane przez wszystkie największe media w Polsce, w tym m.in. "Gazetę Wyborczą", "Rzeczpospolitą", "Dziennik - Gazetę Prawną", TVP, TVN, Polsat, TVN24, Polskie Radio, Onet.pl, Wp.pl, "Newsweek" i media zagraniczne, np. "The Guardian", "The News", fińskim "YLE", "Blick", "Luzerner Zeitung", FM1Today, "Tagblatt", "Swiss Info", "Hola Ciudad!", "BTV Novinite", "Sofia Globe". Kilku nadawców przeprowadziło transmisje na żywo.

Tekst przemówienia:

Jesteśmy tu ponieważ, zwłaszcza w ostatnim czasie, wiele spraw sprawia wrażenie opresji wobec kobiet mieszkających w Polsce. Nie pozwolimy się zepchnąć do podziemia. Ani obraźliwym i pełnym pogardy językiem czy zachowaniem. Ani bezprawnymi działaniami polityków i lekarzy, którzy nie szanują obowiązujących ustaw i regulacji. Ani zapowiedziami zakazu antykoncepcji. Ani zapowiedziami systemowego ograniczania cesarskich cięć. Ani próbami ograniczania naszych praw. Po prostu na to nie pozwolimy. 
Dziś stoimy tu symbolicznie. Nie będziemy utrudniać życia innym kobietom i mężczyznom. Ale dokładnie 41 lat temu 90% Islandek całkiem realnie i solidarnie sparaliżowało cały kraj. Walczyły o to samo co my, o szacunek i godność.
Nie chcemy wspierać czarnego rynku środków antykoncepcyjnych. 
Nie chcemy wspierać podziemia aborcyjnego.

Chcemy przede wszystkim edukacji! Edukacji o szacunku dla drugiego człowieka, edukacji o szacunku dla prawa i roli jaką ono spełnia. Edukacji seksualnej dostosowanej do wieku uczniów, w tym dorosłych uczniów. Edukacji opartej na faktach naukowych a nie światopoglądzie czy ideologii.

Żądamy likwidacji klauzuli sumienia w publicznych placówkach zdrowia, aptekach i innych punktach usługowych. Sumienie jest sprawą prywatną i można ją praktykować w prywatnym gabinecie jeśli ktoś zechce za nie zapłacić, a nie za nasze składki i podatki.
Żądamy stosowania się do obowiązującego prawa w zakresie warunków dopuszczalności przerwania ciąży przez lekarzy, położne i pielęgniarki zatrudnionych w placówkach publicznych. 
Żądamy godnego traktowania kobiet w ciąży zarówno w przestrzeni publicznej jak i przez personel państwowych placówek medycznych.
Żądamy łatwego dostępu do zdobyczy najnowszej medycyny, w tym do zaawansowanych badań prenatalnych, do zaawansowanych metod leczenia płodu, do środków antykoncepcyjnych i procedur leczących niepłodność, w tym także in vitro.
Żądamy zwiększenia pomocy państwa dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.  Żądamy wzmożonej opieki państwa dla ofiar przemocy. Państwa jako organizmu opartego na trzech filarach władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
Żądamy wsparcia państwa dla organizacji pozarządowych, które taką opiekę sprawują, niektóre od lat. 
Sprzeciwiamy się kulturze gwałtu. Winnym gwałtu jest zawsze gwałciciel. Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu przez kobiety fałszywego oskarżenia o gwałt jako formę zemsty, odegrania się na mężczyźnie. Żądamy godnego traktowania ofiar przemocy przez policję, prokuraturę i sądy. Żądamy adekwatnego i bezwzględnego karania sprawców przemocy. Kobiet i mężczyzn. Przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.
Żądamy realnego egzekwowania ściągalności alimentów na dzieci. Zamknięcie dłużnika alimentacyjnego w więzieniu nie jest wsparciem dla samotnego rodzica. Wsparciem jest realna pomoc finansowa, którą dłużnik powinien przymusowo wypracowywać.
Żądamy równych płac za podobne kwalifikacje i stanowiska. Żądamy równych możliwości awansu ze względu na kompetencje, a nie płeć. Żądamy urlopu macierzyńskiego dla matek i ojców płatnego w 100%. Żądamy łatwego dostępu do żłobków i przedszkoli. Żądamy reformy programu 500+, tak aby samotny rodzic z jednym dzieckiem, który niewiele przekracza minimum dochodowe nie był pozbawiany wsparcia, które właśnie jej czy jemu najbardziej jest potrzebne.

Żądamy jednoznacznej reakcji wydawców gazet, portali internetowych i audycji telewizyjnych i radiowych oraz policji i prokuratury na mowę pogardy, mowę nienawiści, mowę dyskryminacji, mowę uwłaczającą innym ludziom, mowę seksistowską. To media kreują świat, w którym żyjemy. Hołdując najniższym instynktom, gustom i kompleksom sprawiają, że staje się on coraz bardziej przykry, izolujący i rozbudzający emocje, których jednym z przykładów są dzisiejsze wydarzenia.
Od mediów, zarówno państwowych jak prywatnych żądamy rzetelnej informacji, zgodnej z etyką dziennikarską i najlepszymi standardami. Obywatele mają konstytucyjne prawo do informacji. 

Nie zgadzamy się na ustanawianie święta rodziny, ale tylko pełnej! Wdowy i wdowcy, osoby, które uciekły od partnera przed przemocą, osoby z dziećmi, które zostały porzucone przez partnera nie mogą ponownie być stygmatyzowane. Nie godzimy się na to!  

Pamiętajmy, świat dzieli się na feministów i seksistów. Kto umniejsza konstytucyjne prawa którejkolwiek z płci jest seksistą. Ten, kto rozumie kobiety jako równouprawnione we wszelkich dziedzinach obywatelki i ludzi jest feministą.

Protest kobiet

materiały prasowe Protestu kobiet, 24.10.2016 r.