Protest kobiet będzie w Sejmie przysłuchiwał się pracom komisji zajmującej się projektem "Stop aborcji"

W dniu debaty o sprawach polskich kobiet w Europarlamencie, w polskim Sejmie odbędzie się także pierwsze posiedzenie komisji sprawiedliwości, która rozpatrywać będzie projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Komisja zebrała się niespodziewanie, nie zawiadamiając wcześniej mediów.

Pierwsze czytanie projektu zakładającego wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu aborcji odbyło się 23 września 2016 r. Tergo dnia Sejm przyjął projekt "Stop aborcji" do dalszych prac (kierując go do jednej tylko komisji) i odrzucił projekt liberalizujący obecnie obowiązujące prawo przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji".

5 października, po ogłoszeniu informacji o rozpatrywaniu projektu "Stop aborcji" ruchy oddolne protestujących kobiet nawołują do spontanicznego spotkania pod Sejmem o godz. 17. Wąska delegacja pojawi się także w Sejmie, by przysłuchiwać się obradom komisji. Wśród niej będzie przedstawicielka Protestu kobiet.

Wejście do Sejmu umożliwiła nam posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Nie wiadomo jednak czy przedstawicielki inicjatyw społecznych zajmujących się obroną praw kobiet i praw człowieka będą mogły zabrać głos podczas procedowania "Stop aborcji".

Komisja zebrała się w dosyć małej sali nr 22, w której zgromadzone osoby nie mogły się zmieścić. Po kilku interwencjach postanowiono zmienić salę posiedzenia.