Ani kroku dalej! Demonstracja Ratujmy Kobiety - Protest kobiet wśród organizacji zaproszonych do działania przez Federę

Organizacje kobiece we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi będą protestować przeciwko próbie wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce. „Ani kroku dalej. Demonstracja Ratujmy Kobiety” odbędzie się przed gmachem Sejmu 18 września o godz. 11.55.

W pierwszych dniach października mija ustawowy trzymiesięczny termin na przeprowadzenie w Sejmie pierwszego czytania projektu ustawy komitetu inicjatywy ustawodawczej „Stop aborcji”. W proteście przeciwko łamaniu tym projektem podstawowych praw człowieka i próbie uprzedmiotowienia kobiet ponad 30 organizacji, inicjatyw i partii połączy swoje siły na jednej demonstracji. Wydarzenie współorganizują m.in. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (Federa), Amnesty International Polska, Centrum Praw Kobiet, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji Ster czy Stowarzyszenie Głosy Przeciw Przemocy. Ich wspólna demonstracja wpisuje się w falę głośnych manifestacji, jakie przelały się po Polsce po 1 kwietnia 2016 r.

Przedstawicielki organizacji kobiecych przypominają, że według badań wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży nie zmniejsza liczby przeprowadzonych zabiegów, a jedynie przenosi je do tzw. podziemia aborcyjnego. Zwracają także uwagę na fakt, że brak pełni praw reprodukcyjnych, do jakich należy możliwość decydowania o samym sobie, jest naruszeniem praw człowieka.

– Trzeba było dopiero takiej sytuacji, której kobiety nie wytrzymały i wyszły tłumnie na ulice, aby protestować. Teraz zrozumiały, że zagrożenie jest bardzo realne. Że mogą stracić tę znikomą resztę praw reprodukcyjnych, że czeka je wybór: donoszenie w każdej sytuacji ciąży lub więzienie – twierdzi Krystyna Kacpura z Federy. – To niezwykłe „przebudzenie Polek”, bo część tych, które broniły kompromisu i protestowały przeciwko zaostrzeniu prawa zaczęła dostrzegać jego skutki i zrozumiała, że organizacje pro-choice nie są za aborcją lecz za prawem do aborcji.

Według projektu komitetu inicjatywy ustawodawczej „Stop aborcji” przerywanie ciąży ma być w Polsce zakazane we wszystkich przypadkach, w tym, gdy ciąża jest skutkiem gwałtu lub kazirodztwa oraz, gdy rozwijający się płód ma wady prenatalne, a dziecko po urodzeniu będzie skazane na niewyobrażalne cierpienie do końca życia. Projekt zakłada również kary pozbawienia wolności dla kobiet i lekarzy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynią się do usunięcia ciąży.

Zapisy te krytykuje m.in. Amnesty International, w którego oświadczeniu czytamy: „Prawa reprodukcyjne są nieodłączną częścią praw człowieka, które przysługują każdemu. Przestrzeganie tych praw jest niezbędne, by zagwarantować poszanowanie godności, integralności oraz prawa do zdrowia. Prawa reprodukcyjne łączą się nierozerwalnie z prawem do życia, prawem do prywatności i do zdrowia oraz zakazem okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania,. Są uznawane, gwarantowane i chronione przez dokumenty prawa międzynarodowego i krajowego. Państwa mają obowiązek zapewnić ich poszanowanie i ochronę”.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, zapraszając na demonstrację w obronie praw kobiet, która odbędzie się pod gmachem Sejmu RP 18 września, podsumowuje jednocześnie ćwierć wieku swojej działalności. – Społeczność pro-choice zyskała nowe zwolenniczki i nowych zwolenników. W ciągu 25 lat nie odwiedziło Federacji tyle osób ile w ciągu dwóch miesięcy tego roku. Wszyscy przychodzili z podpisanymi listami pod projektem inicjatywy „Ratujmy Kobiety”, składali podpisy całymi rodzinami i, co najważniejsze, dzielili się z nami swoimi historiami i refleksjami. To były dla nas niezwykle ważne spotkania. Jesteśmy pewne, że niektóre z nich zaowocują dalszą współpracą – zaznacza Krystyna Kacpura, szefowa Federy.

Przed Sejmem protestować będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W imię sprzeciwu wobec uprzedmiotowiania kobiet, skazywania ich na cierpienie, a nawet śmierć, przeciwko odbieraniu wolności ze sceny głos zabiorą organizacje współorganizujące demonstrację i zwykli ludzie. „Ani kroku dalej…” trwać będzie około dwóch godzin. Początek – 18 września o godz. 11.55 (za pięć dwunasta).

materiały informacyjne, Protest kobiet 2016

Dowiedz się więcej: http://protestkobiet.pl/aktualnosci/ani-kroku-dalej-demonstracja-ratujmy-kobiety