Protest kobiet na debacie ulicznej "Prawem czy wieszakiem. Wolność i godność Polek 2016"

Protest kobiet na debacie ulicznej "Prawem czy wieszakiem..."
Przed rozpoczęciem debaty ulicznej "Prawem czy wieszakiem..."

Dlaczego prawa reprodukcyjne kobiet są takie ważne? Jak będzie wyglądała przyszłość kobiet po wprowadzeniu w Polsce całkowitego zakazu aborcji? Jakie będą konsekwencje ograniczenia badań prenatalnych czy dostępu do antykoncepcji - to jedne z tematów debaty ulicznej organizowanej przez Komitet Ratujmy Kobiety oraz Koalicję Organizacji Demokratycznych - KODE. Debata "Prawem czy wieszakiem? Wolność i godność Polek 2016" odbyła się 17 lipca w godzinach 15-19 pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Wśród przemawiających byli m.in. Katarzyna Kądziela z Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Kazimiera Szczuka, Ryszard Kalisz, Ewa Dąbrowska-Szulc z Pro-femina, Ewa Borguńska z Protestu kobiet, Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. A debatę moderowali Agata Czarnacka, Wojciech Kinasiewicz, Jaś Kapela.

Akcja "Ratujmy Kobiety" to wyraz sprzeciwu wobec planów wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji. Projekt ustawy forsowany przez konserwatystów i część Kościoła katolickiego zyskał poparcie wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości. Co to oznacza? Polki już teraz mają problemy z wyegzekwowaniem prawa, które przyzwala na przerwanie ciąży ze względów medycznych, edukacja seksualna w szkołach praktycznie nie istnieje, a dostęp do nowoczesnej antykoncepcji bywa utrudniany. Drakońskie zaostrzenie przepisów sprawi, że żaden paragraf nie będzie chronił zdrowia, godności, praw, ani życia kobiety w ciąży.

Komitet "Ratujmy kobiety" zbiera podpisy pod liberalnym projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie do 31 lipca 2016 r.

Do debaty Komitetu Ratujmy Kobiety i Koalicji Organizacji Demokratycznych została zaproszona Ewa Borguńska, która reprezentowała Protest kobiet. Mówiła m.in. o tym jak mocno obostrzenia praw uderzają w godność kobiet, jak ważnym jest zauważanie tych negatywnych zjawisk i protestowanie przeciwko nim. Jednym z pierwszych celów inicjatywy społecznej Protest kobiet było to, by prawa człowieka w kontekście praw kobiet stały się tematem poważnej i merytorycznej debaty publicznej.

Po debacie ulicznej w Kulturze Liberalnej ukazał się rozbudowany artykuł Gabrieli Sitek na temat obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie "Ratujmy kobiety". Przejdź na stronę: http://kulturaliberalna.pl/2016/07/18/sitek-ratujmy-kobiety-zakaz-aborcji-protest/

Protest kobiet na debacie ulicznej
Przedstawicielka Protestu kobiet Ewa Borguńska (z lewej) i moderatorka debaty Agata Czarnacka.
Protest kobiet podczas debaty
Podczas debaty ulicznej można było zobaczyć symboliczne więzienie dla kobiet...
Protest kobiet na debacie
Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,
która występowała wraz z Ewą Borguńską w części poświęconej godności i praw kobiet.
Wiele pokoleń w jednym miejscu to znak, że debaty poświęcone prawom kobiet
są bardzo ważnym elementem walki o godność.